I Festiwal Krajobraz Serca
"Dłonie są krajobrazem serca"
- te słowa św. Jana Pawła II były hasłem przewodnim pierwszej edycji festiwalu "Krajobraz Serca", która odbyła się w październiku 2021 r. w Łodzi. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowane zostało przez fundację Integracja JPII, zajmującą się pomocą dzieciom z niepełnosprawnościami oraz dzieciom pochodzącym z najuboższych rodzin.
Przez trzy weekendy, w kościele pod wezwaniem św. Anny mogliśmy uczestniczyć w prawdziwym święcie sztuki i kreatywności, w którym główne role odgrywały osoby z niepełnosprawnościami. To one były autorami i twórcami dzieł, które ocenione zostały przez jury składające się z wybitnych postaci łódzkiego świata kultury. Było o co walczyć, ponieważ główną nagrodę stanowiły stypendia artystyczne, umożliwiające dalszy rozwój młodym adeptom sztuki. W rywalizacji udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zgłoszeni przez szkoły specjalne i placówki szkolno-wychowawcze.
W każdą sobotę, w kościele przy al. Śmigłego-Rydza odbywały się spotkania konkursowe, których uczestnicy przedstawiali prace z czterech kategorii: wokalnej, sztuk pięknych, literatury i teatru.
9 października, w kategorii wokalnej, pierwszą nagrodę zdobyła Aleksandra Góral. Drugą - Wiktoria Rączkowska, zaś trzecią - ex aequo - Oskar Toborek i Łukasz Barszczak.
Jury przyznało również nagrody specjalne. Otrzymali je:
- Zespół Rapozet - za imponującą pracę zespołową i podjęcie istotnych kwestii społecznych
- Bartosz Godecki - za piękną barwę głosu
- Igor Tomczak - za poruszającą interpretację piosenki "Do kołyski" Ryśka Riedla
- Kacper Rogalski - za wyjątkową wrażliwość muzyczną
- Hanna Malec - za ujmującą wrażliwość w wykonaniu piosenki "Idzie zuch"
- Magdalena Bujakowska - za moc charakteru i głęboką wrażliwość
16 października, rywalizacja toczyła się w kategoriach literatura i sztuki piękne. W pierwszej z nich, jury przyznało dwie nagrody specjalne: Alicji Skrobek - za wdzięk i temperament w interpretacji wierszy Jana Brzechwy, oraz Aleksandrze Dziubałowskiej - za czystość i głęboką emocjonalność przekazu w wierszu "Małe dziecko".
W kategorii sztuki piękne, pierwszą nagrodę otrzymali - ex aequo - uczniowe Zespołu Szkół Specjalnych w Piotrkowie Trybunalskim - za wyjątkową kreatywność i bogatą emocjonalność prezentowaną przez młodych artystów, oraz Szymon Popiel - za harmonię artystycznego talentu, pasji i wiedzy. Drugą nagrodę - także ex aequo - zdobyli: Patryk Nowak - za fascynację historyczną którą wyeksponował w swoim dziele i Marcin Zieliński - za piękną interpretację wizerunku Matki Boskiej Włodzimierskiej w trudnej technice rytu w drewnie. Z kolei trzecia nagroda trafiła do trzech uczestników festiwalu: Roberta Leszczyńskiego - za oryginalną interpretację artystyczną idei pomocy drugiemu człowiekowi, Krystiana Grzesiaka - za wyrafinowaną formę interpretacji przesłania festiwalu "Dłonie są krajobrazem serca" i Oliwii Łosiak, która również ujęła jury tym, w jaki sposób przedstawiła ideę przewodnią tego wydarzenia.
23 października miało miejsce spotkanie konkursowe w kategorii teatr. Pierwsza nagroda powędrowała do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 „Jordanówka” w Łodzi za inscenizację „Strasznego Dworu”. Drugą nagrodę otrzymali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 w Łodzi. Trzecia nagroda - ex aequo - trafiła do uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Warcie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piotrkowie Trybunalskim i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi.
Oczywiście festiwal "Krajobraz Serca" nie polegał wyłącznie na rywalizacji utalentowanych młodych ludzi. W festiwalowe soboty odbywały się również warsztaty twórcze i plastyczno-malarskie a także zajęcia muzyczno-ruchowe. Uczestnicy mieli szansę oglądać pokazy sztuk walki takich jak karate tradycyjne, capoeira czy Jeet Kune Do. Występowali przed nimi również artyści: zespół "Gloria de Dios", Monika Kamieńska i Włodzimierz Twardowski oraz orkiestra kameralna "Łódzkie Smyczki".
Z kolei w niedziele, w kościele św. Anny organizowane były koncerty. Przed łódzką publicznością wystąpili: Grupa MoCarta, Dariusz Stachura i Synowie oraz Izabella Żebrowska – pomysłodawczyni festiwalu.
Dodatkową atrakcją dla laureatów była możliwość wystąpienia na wielkim mikołajkowym koncercie zorganizowanym w łódzkiej Atlas Arenie przez fundację Integracja JP II.
Pierwsza edycja festiwalu "Krajobraz serca" okazała się niewątpliwym sukcesem i potwierdziła słowa Papieża Polaka:
- Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób "twórcą siebie samego".