Naszą misją jest pomagać dzieciom
Z wielką radością pragniemy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w III edycji Festiwalu Sztuki Młodych Niepełnosprawnych Krajobraz Serca, który odbędzie się w Łodzi, na terenie Parafii Św. Anny przy aleja marszałka Edwarda Śmigłego Rydza 24/26, 93-281 Łódź, w terminie: 7-22 października, 2023r.
Organizatorem Festiwalu jest fundacja Integracja JP II. Festiwal dedykowany jest pamięci św. Jana Pawła II a hasłem przewodnim tegorocznej edycji są słowa św. Jana Pawła II „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”.
Ideą Festiwalu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami oraz pochodzącym
ze środowisk wykluczonych realizowanie, wbrew przeciwnościom, wybranej drogi życiowej, zgodnej z talentem i marzeniami. Wydarzenie składać się będzie
z cyklu konkursów obejmujących różne dziedziny sztuki oraz serii warsztatów i koncertów.
Do części konkursowej zapraszamy osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, w wieku 10-24 lat (z podziałem na uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych), z regionu łódzkiego, kierowane przez szkoły specjalne oraz placówki szkolno-wychowawcze.
Planujemy cztery kategorie konkursowe:
- Wokalistyka (soliści i zespoły) – 7.10.2023r.
- Sztuki Piękne (np. malarstwo, grafika, rzeźba, rysunek, instalacje) – 14.10.2023r.
- Literatura (np. poezja, proza) – 14.10.2023r.
- Teatr (np. dramat, pantomima) – 21.10.2023r.
Naszym pragnieniem jest uhonorowanie zdobywców pierwszych miejsc nagrodami
w formie nagrody finansowej. Mamy wielką nadzieję, że Festiwal przyczyni się nie tylko do dalszego twórczego rozwoju, ale również pozwoli w profesjonalny sposób wesprzeć utalentowaną osobę w obraniu drogi życiowej związanej z działalnością artystyczną, kreatywną.
“Prząśniczka” S. Moniuszki
“Prząśniczka” S. Moniuszki wybrzmiała podczas otwarcia 3 edycji fsmn “Krajobraz Serca”. Piotr Krzemiński, łódzki trębacz jazzowy wykonał hejnał Łodzi – “Prząśniczkę” w swojej aranżacji. 3cia edycja fsmn “Krajobraz Serca” to wydarzenie, które wpisuje się w obchody 600-lecia Łodzi. Hejnał Łodzi a jednocześnie piękny utwór mówiący o przeszłości miasta towarzyszył uczestnikom i gościom przez cały czas trwania Festiwalu. Piotr Krzemiński – dziękujemy pięknie!
Pierwszy dzień festiwalu: sobota, 7 października 2023
1 dzień IIIFSMN Krajobraz Serca to konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Z wielką radością słuchaliśmy pięknych głosów i wzruszających interpretacji piosenek. Swoją interpretację „Prząśniczki” wykonał Piotr Krzemiński, który również poprowadził warsztat muzyczny. Do artystycznej zabawy zaprosiła dzieci Monika Kamieńska i Małgorzata Szymańska a pokaz i warsztaty szermierki wykonała grupa Riposta i Tomasz Kiełbasiński.
Więcej informacji pod linkiem na naszym Facebooku:
https://www.facebook.com/integracjajpII/
W konkursie wokalnym III FSMN Krajobraz Serca Jury w składzie: prof. .dr hab. Alicja Barbara Panek-Piętkowska – przewodnicząca jury, prof. dr hab. Jolanta Rudzka-Habisiak, prof. dr hab. Beata Zawadzka-Kłos, dr hab. Marcin Brzozowski oraz red. Dariusz Pawłowski przyznało następujące nagrody:
I Miejsce
Sylwia Kałuża – za sceniczną zjawiskowość, głęboką interpretację, niebywałą wrażliwość i artystyczną prawdę.
II Miejsce
Lena Falander – za siłę, duży potencjał i zgodność charakteru utworu z osobowością wykonawczyni, oraz Magdalena Godecka za naturalność, wykonawczą radość, dykcję i ujmującą barwę głosu.
III Miejsce
Oskar Toborek za styl, elegancję, sceniczną żywiołowość i zaangażowanie w interpretację utworu.
Nagrody dodatkowe:
Maciej Ulcyfer za muzykalność, osobowość i władanie sceną;
Zespół wokalny Bakcyl za pogodę ducha, szczerość współpracy i wykonawczą energię; Magdalena Bujakowska za naturalne ciepło i wrażliwość, sceniczną skromność i czułość wykonania;
Wojciech Kawałek za duchowość występu i wewnętrzną ekspresję;
Wojciech Cieplucha za rytmiczność i precyzyjną umiejętność utrzymania tempa różnych w nastroju kompozycji.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Drugi dzień festiwalu: niedziela, 8 października 2023
Wspaniały koncert artystów o pięknych głosach i wielkim sercu. Dla festiwalowej publiczności wystąpili Sylwia Strugińska, Lesław Białecki oraz Igor Krawczyk. Zaprezentowały się rownież artystki Karolina Pańczak i Nina Tambor, których wystawa obrazów oraz grafik towarzyszy III edycji Festiwalu.
Trzeci dzień festiwalu: sobota, 14 października 2023
Dwa konkursy: sztuki piękne oraz literatura. Dzieci przedstawiły piękne, obejmujące bardzo różne dziedziny sztuk pięknych prace. Usłyszeliśmy wzruszające wiersze. Byliśmy pod wielkim wrażeniem! Radość i uśmiech towarzyszyły pokazom i warsztatom. Serdecznie dziękujemy Cristiano Silva i Jego wspaniałej grupie ze szkoły Capoeira Contramestre Secao Unicar Łódź! Była z nami Olga Romanowska, tłumacz polskiego języka migowego, która poprowadziła warsztat języka migowego i nie tylko. Po raz pierwszy przyjechali do nas Asia i Wojtek Stępnik, fantastyczny duet muzyczny który zabrał uczestników w niezapomnianą podróż malowaną dźwiękiem.
Kinga Żak za kreatywność, głęboką duchowość i oryginalność koncepcji Gwiazdokwiatora
Lena Chrobot za czułość wykonania i różnorodność podjętych technik artystycznych
Nikola Telążka za kolorystyczną bujność, spójność twórczej techniki i śmiałość w oddaniu turystycznych wrażeń
Zuzanna Białowąs za ekologiczną świadomość, czysty przekaz i złożoność twórczej pracy
Amelia Gabrych za pomysłowe odwołanie się do tradycji makatki i pozytywną interakcję z odbiorcą
Miłosz Pawelec za intensywny przekaz i niebanalną świadomość plastyczną
Sara Kruz za wyrazistą umiejętność operowania kolorem i wielką emocjonalność pracy
Paweł Dejewski za ogromny nakład pracy i przemyślaną kompozycję
Lena, Alex, Mateusz, Kacper
Alex Nowak
Mateusz Dudek
Wiktoria Zarzycka
Bartłomiej Gładysz
Wojciech Cieplucha
Aleksandra Radziszewska
Patryk Pszczełowski za wyrazistość przekazu tekstu poetyckiego
Igor Bujnowski za oszczędność, a zarazem znaczenie operowania słowem
Ignacy Pastucha za wrażliwość i zmysłowe oddanie natury
Czwarty dzień festiwalu: niedziela, 15 października 2023
Wyjątkowy, piękny i pełen wzruszeń koncert w wykonaniu Dariusza Stachury oraz Śpiewającej Rodziny Kaczmarków. Do finału koncertu przyłączył się również ks. Piotr Turek oraz Jacek Malanowski wspólnie śpiewając “Barkę”
Piąty dzień festiwalu: sobota, 21 października 2023
Konkurs w kategorii teatr. Piękna interpretacja textu i poruszająca gra aktorska. Wspólne warsztaty i artystyczne pokazy towarzyszące. Serdecznie dziękujemy Panu – Jacek Tarczyński, oraz – Grupie “Mały Big Band” pod dyr. P. Iwona Starkowska . Wielka radość, uśmiech i integracyjno – artystyczna przygoda dla wszystkich uczestników.
Teatr Maska z Wielunia za ujmującą czystość teatralnego znaku i przejmujące alegoryczne przedstawienie trudnego tematu.
Mały Big Band za energię, żywiołowość i naturalność, połączenie muzycznego rytmu z emocjonalnym przekazem.
Szósty dzień festiwalu: niedziela, 22 października 2023
Koncert finałowy Festiwalu w wykonaniu utalentowanych młodych ludzi dla których muzyka to największa pasja. Pełen wzruszeń i pięknych pieśni występ Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi przy ul. Rojnej. Z serca dziękujemy!